AKTUALITY

Zásoby pitné vody máme zajištěny, na krizové sucho jsme připraveni

7.5.2019

„Situace je na začátku jara horší než v loňském roce, 50 % území je ve stavu půdního sucha, 80 % vrtů a 66 % pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha. S ohledem na meteorologickou předpověď by mohlo v následujících dnech dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod to příliš nepomůže,“ uvedl dnes aktuální situaci v oblasti sucha Mark Rieder, ředitel Českého hydrometeorologického ústavu.

Více

„Boj se suchem je pro naši vládu absolutní prioritou. Do roku 2030 do něj investujeme dalších až 30 miliard korun. Peníze máme alokované v rámci Národní investičního plánu České republiky. Na letošní rok máme na boj se suchem peněz dostatek, prioritní je rychlé čerpání a realizace projektů,“ uvedl dnes po jednání předseda vlády Andrej Babiš.Krajině a její schopnosti zadržovat vodu pomáhají také programy Ministerstva životního prostředí. „Ministerstvo životního prostředí na přírodě blízké projekty zaměřené na půdu, zadržování vody v krajině a zlepšování bilance podzemních vod máme v našich programech do roku 2020 ještě 4 miliardy korun z evropských fondů. Přes 7 miliard jsme již investovali do vybudování tůní, mokřadů, nové zeleně, rozlivů řek, úpravy toků a dalších více než 6 tisíc projektů,“ vypočítává Brabec.

Zdroj.: https://www.mzp.cz


Deštovka

1.4.2019

Zdá se, že vodu do vyprahlé krajiny nevrátí ani přívaly sněhu ani jarní tání. Nezbývá, než se naučit šetřit pitnou vodou a lépe využívat vodu srážkovou. I v tom máme rezervy. Na pomoc přichází Dešťovka - dotační program Ministerstva životního prostředí. Na lepší využívání dešťové vody v rodinných domech po celém Česku přispívá až 105 tisíc korun. Městům a obcím pak nabízí rezort jednu miliardu z Operačního programu Životní prostředí v tzv. velké Dešťovce pro obce. I jim přinese efektivní hospodaření s vodou lepší klima a úspory.

Více

S dešťovkou můžete zalévat i splachovatEfektivně využívat dešťovou vodu dnes znamená zachytávat ji ideálně do izolovaných nádrží pod zemí nebo v suterénu domu. Na rozdíl od otevřených nádrží v nich je kvalita vody dlouhodobě stálá a vodu lze použít i v době sucha. Program podporuje tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.„Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu, což může být podle zvolené varianty až 105 tisíc korun,“ vypočítává úsporu ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává: „Nádrže na srážkovou vodu majitelé domů ocení zejména při přívalových deštích, které jsou v jarních a letních měsících častější než v jiných obdobích. Voda z nich se do vyschlé půdy vsakuje jen těžko, zatímco nádrže na vodu naplní a vodu lze používat ještě několik týdnů poté. Nejenom že domácnosti ušetří díky nižší spotřebě pitné vody, ale v domácnostech bude voda díky nádržím dostupná i v suchých obdobích.“

Zdroj.: https://www.mzp.cz


MŽP vypsalo novou výzvu programu dešťovka pro obce

7.2.2019

Ministerstvo životního prostředí vypsalo výzvu s dotací jedné miliardy korun na projekty takzvané velké dešťovky pro obce. Úřad tím podpoří hospodaření se srážkovou vodou, obce a města mohou postavit například velké nádrže pod komunikacemi. Po druhém jednání Národní koalice pro boj se suchem to řekl ministr Richard Brabec (ANO).

Více

Úřad také připravuje sedmiletý výzkumný projekt Prostředí pro život. Výzkum týkající se boje se suchem ministerstvo podpoří zhruba dvěma miliardami korun, podobnou částku investuje také do dalších oblastí výzkumu životního prostředí.Program zvaný velká dešťovka slouží obcím a městům například k tomu, aby si v rámci rekonstrukcí udělaly nádrže na dešťovou vodu pod komunikacemi, vystavěly zelené střechy, vyměnily nepropustné povrchy za propustné nebo odvodnily parkoviště do zasakovacích pásů.


Kontaktujte nás

Na prvním místě je pro nás vždy Náš klient - Vy. Proto nás neváhejte kontaktovat s jakýmkoliv dotazem.

 Telefon: +420 605 032 143

 Email: info@correctsro.cz

Pracoviště:

Smetanova 13
602 00 Brno-Centrum
Česká Republika